Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew

Dom to miejsce zamieszkania ludzi, ale i nie tylko. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jednak zazwyczaj mamy w nim nieproszonych lokatorów. U jednych możemy spotkać karaluchy, u innych rybiki, a jeszcze w innym domu królują pluskwy łóżkowe. Mnóstwo osób, zwłaszcza kobiet, kiedy usłyszy o pluskwach, zaczyna mieć niezbyt miłe wyobrażenia. Czasem też nie do końca jesteśmy w stanie uwierzyć, że w domach mogą zalęgnąć się takie stworzenia. Sprzątamy często, dbamy o dom, więc jakim cudem mogą zamieszkać w nim pluskwy? Otóż takie insekty potrzebują naprawdę niewiele, aby przetrwać. Jak się ich szybko i skutecznie pozbyć, aby nie przenosiły zarazków i nie wywoływały żadnych dodatkowych alergii? Sprawdź koniecznie!

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa to bardzo mały insekt, który może przemieścić się pomiędzy dwoma mieszkaniami bez większych problemów. Jest możliwe również przywiezienie takiego insekta z wyjazdu. Jak jednak wykryć, iż konkretny insekt jest pluskwą? Jak ona wygląda?

Otóż pluskwa jest spłaszczonym insektem w kolorze brązowo-czerwonym. Długość jej ciałka to zaledwie 5mm. Podane cechy charakterystyczne oraz owalny kształt ciałka sprawia, że bardzo często mylona jest z kleszczem.

Pluskwy – robaki te nie latają ani nie skaczą. Potrafią za to doskonale wspinać się po ścianach. Bez podaży pożywienia, pluskwa jest w stanie przeżyć ok. 550 dni. Jednak samica nieustannie składa jajka. Jest w stanie znieść ok. 500 jaj w partiach po 10-20 jajeczek. Są one wielkości ziarenka piasku, dlatego bardzo ciężko jest je wykryć.

Ugryzienie pluskwy

Pluskwy mogą ukąsić człowieka. Nie różni się ono wiele od tego, jak ukąsi nas komar. Jest ono praktycznie bezbolesne, ponieważ ślina takich insektów zawiera specjalne enzymy, które działają na nas znieczulająco. Na szczęście, pluskwa nie pozostaje dłużej na skórze żywiciela niż przez 10 minut. Zazwyczaj dzieje się to w nocy, dlatego ukąszony człowiek dowiaduje się o tym zajściu dopiero rankiem.

Ugryzienie pluskwy może wywołać zaczerwienienie wokół tego miejsca oraz swędzenie, które pojawia się z czasem. Są jednak osoby, które po ugryzieniu pluskwy mają na skórze dość rozległy rumień. Jednak nie ma tutaj powodu do paniki, ugryzienie pluskwy nie wpływa negatywnie na człowieka. Poza ewentualnym obrzękiem czy świądem.

Pluskwy – jak je wykryć?

Insekty, takie jak pluskwy, są w stanie bardzo łatwo zadomowić się w naszych domach. Dodatkowo, ich pozbycie nie jest tak łatwe, jak nam się wszystkim wydaje. Czasem nawet w bardzo czystym domu, który codziennie jest sprzątany, mogą zadomowić się pluskwy. Takie malutkie insekty łatwo się przemieszczają. Można je przenieść na butach, na ubraniach. Jak jednak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Czy jedna pluskwa w domu jest już zagrożeniem?

Z pewnością dobrym sposobem na wykrycie pluskiew jest dokładne obserwowanie. Warto pod lupę wziąć materac lub jego pokrowiec. Pluskwy najczęściej w takich miejscach zostawiają swoje jaja. Dodatkowo, na jasnej pościeli bardzo łatwo można dostrzec malutkie odchody pluskwy oraz pancerze, które insekty po sobie zostawiają.

Dodatkowym sygnałem, iż masz w domu pluskwy bądź inne insekty, są ugryzienia, które rano zauważasz na swoim ciele. Jeśli po sypialni nie buszuje żaden komar, a okno było całą noc zamknięte, bardzo prawdopodobne, że to sprawka pluskiew.

Sposoby na zwalczenie pluskiew domowych – sprawdź!

Zanim zajmiesz się likwidacją tych insektów, trzeba sprawdzić, gdzie dokładnie się ukrywają. Mogą to być takie miejsca, jak materace, szczeliny, kanapy, zabawki dla dzieci, pluszaki i nie tylko. Drugim krokiem jest bardzo dokładne odkurzenie mieszkania. Wszystkie zakamarki powinny być sprawdzone i odkurzone. Koniecznością jest dostanie się odkurzaczem również za kaloryfer, pod szafę, pod łóżko czy w szczeliny szuflad.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nowe pluskwy się nie rozwiną, koniecznie trzeba wszystko dokładnie odkurzać dość często. Wylęg pluskiew trwa 9 tygodni, a więc w tym czasie działania powinny być wzmożone.

Rewelacyjną opcją może okazać się wyczyszczenie mieszkania urządzeniem parowym. Ciepła woda z mydłem może okazać się zbawienna podczas zwalczania pluskiew i ich jaj. Jeśli masz podejrzenia dotyczące miejsca występowania pluskiew, jak najszybciej pozbądź się tej rzeczy z domu, o ile istnieje taka możliwość.

Decydując się na kolejne domowe sposoby na pluskwy, możesz wykorzystać kurkumę i goździki. Pluskwy nie lubią zapachów tych przypraw. Warto więc wysypać te przyprawy na przykrywki od słoiczków i umieścić w różnych zakątkach domu.

Wietrzenie pościeli oraz częste wietrzenie sypialni również może mieć rewelacyjny wpływ na pozbycie się insektów.

W wielu miejscach musisz użyć metod bardzo delikatnych dla człowieka. W sypialni bowiem nie rozpylisz środka owadobójczego, ponieważ może on zaszkodzić także Tobie, jako człowiekowi. Jeśli jednak pozwala na to środek bądź miejsce, możesz skorzystać z preparatów do fumigacji. Są one łatwe w użyciu, świetnie sprawdzą się podczas nieobecności człowieka. Nie docierają jednak do wszystkich zakamarków.

Do miejsc trudnodostępnych lepszym wyborem będą preparaty nanoszone pod ciśnieniem. Można je wtedy rozpylić na listwach przypodłogowych, ścianach, na szafkach nocnych, na ramach obrazów i wszędzie tam, gdzie dostęp jest utrudniony.

W sytuacji, kiedy już wiele razy próbowano zwalczać pluskwy i do tej pory nic nie pomagało, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

Podstawowe kroki, które warto podjąć po wykryciu pluskiew

Decydując się na zwalczanie pluskiew, warto podjąć rozsądne kroki. Do podstawowych należą takie działania, jak:

  • lokalizacja insektów w domu,
  • sprawdzenie dokładne każdego zakamarka – czasem oznacza to znacznie więcej, aniżeli schylenie się i sprawdzenie mebli. Niekiedy trzeba nawet rozkręcić meble czy odkleić listwy przypodłogowe,
  • w jak najwyższej temperaturze warto wyprać takie tekstylia, jak ręczniki, ubrania, koce, zasłony, dywaniki czy pościele,
  • podstawą jest dokładne odkurzenie całego mieszkania, od A do Z,
  • jeśli istnieje taka możliwość, warto wykorzystać parę wodną i umyć poszczególne powierzchnie przy pomocy myjki parowej,
  • ostatnim krokiem jest zastosowanie środka owadobójczego tam, gdzie jest to możliwe.

Przeczytaj pozostałe Wpisy