Oznaczenie na metkach – jak czytać symbole na metkach?

Oznaczenie na metkach – jak czytać symbole na metkach?

Domowe porządki wcale nie muszą być trudne. W tym poradniku przeczytasz, co symbolizują piktogramy prania. Poznaj kilka praktycznych wskazówek!

Oznakowania na metkach – dlaczego są tak ważne?

Osobom niedoświadczonym czasem trudno jest rozpoznać oznaczenia prania na metkach. Tymczasem wybór prawidłowych parametrów przy ustawieniu pralki sprawi, że ubrania upiorą się doskonale. Jednak wystarczy kilka niewłaściwych ruchów, aby je uszkodzić i pożegnać się z ulubionymi spodniami czy koszulą. Dlatego warto wziąć pod uwagę praktyczne wskazówki i zatroszczyć się o każdy szczegół. To naprawdę proste.

Przy wkładaniu ubrań do pralki należy zastanowić się, co symbolizują oznaczenia do prania, a najlepiej mieć zawsze pod ręką nasz poradnik. Dzięki temu dowiesz się, jaką temperaturę należy ustawić i jaki tryb wybrać, aby wszystkie  czynności odbywały się w bezpiecznych warunkach. Na szczęście na metkach umieszczone są proste do interpretacji grafiki, dzięki czemu po pewnym czasie z łatwością będziesz je pamiętać.

Przy dokładniej analizie oznaczenia pranie wcale nie jest trudne. Zastosuj się do instrukcji i nie bój się o stan Twoich ubrań. Z naszymi wskazówkami poradzisz sobie bez problemów.

Oznaczenia metce – co symbolizują?

Jeśli na co dzień wykonujesz pranie oznaczenia nie powinny sprawiać większego problemu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele doświadczenia i muszą opanować symbolikę.

Mowa tu o krótkich instrukcjach obrazkowych. Wystarczy się do nich stosować, aby móc zadbać o ubrania, które na długo zachowają swój ładny wygląd. Te z wytrzymałych materiałów przy odpowiednim praniu zapewnią Ci komfort na lata. Pamiętaj jednak, że na elementach oznakowania prania nie koniec. Musisz również zwrócić uwagę symbole suszenia, prasowania, wybielania i czyszczenia chemicznego. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób należy postępować przy pielęgnacji ubrań.

Pranie symbole

Zwróć uwagę, że znaczki na metce to kilka różnych symboli, lecz to pierwszy z nich stanowi podpowiedź, dotyczącą techniki prania. Określa on, czy można skorzystać z pralki i jaką temperaturę należy ustawić.

Najczęściej piktogram pranie przedstawia miskę z wodą oraz temperaturę. Jeżeli jednak symbol jest przekreślony, ubranie nie powinno być prane w tradycyjny sposób, więc należy skorzystać z pralni chemicznej. Natomiast oznaczenie z dłonią zanurzoną w misce to podpowiedź, aby wykonać pranie ręczne lub w pralce z włączonym programem prania ręcznego.

Oznaczenia prania na metce obejmują również ikony z podkreśleniem czy podwójnymi liniami. I tak znaczek miski z wodą i podkreśleniem grubą linią podpowiada, aby wybrać delikatny program (bęben należy wtedy załadować do połowy). Natomiast podwójna linia wskazuje na konieczność skorzystania ze specjalnego programu (np. do prania jedwabiu).

Podstawowe oznaczenia pranie:

 • Pojemnik z wodą – określa standardowe pranie materiałów z bawełny według temperatury na ubraniu
 • Pojemnik z dłonią zanurzoną w misce wody – konieczność prania ręcznego
 • Przekreślona miska z wodą – konieczność skorzystania z pralni chemicznej
 • Miska z wodą i dwie kreski – delikatne pranie (np. wełna)
 • Miska z wodą, jedna kreska i kropka – pranie materiałów syntetycznych

Oznaczenia na metkach do prania łatwo zapamiętać i skojarzyć. Dla pewności możesz jednak wydrukować powyższe informacje i umieścić je w pobliżu szafy z ubraniami czy w łazience. Dzięki temu szybko przypomnisz sobie, na co należy zwrócić uwagę.

Symbole suszenia

Zwróć uwagę, że znaczki na ubraniach dotyczą nie tylko prania. Czas rzucić okiem na informacje ze wskazówkami suszenia. Na szczęście bardzo łatwo je zidentyfikować i zazwyczaj mają kształt kwadratu. Niektóre tkaniny możesz z powodzeniem suszyć w suszarce bębnowej, a innych absolutnie nie wolno. Zalecenia dotyczą również suszenia na lince czy na powietrzu oraz suszenia wiszącego i metody na płasko.

Suszenie – symbole na ubraniach:

 • Okrąg wpisany w kwadrat – ubranie możliwe do suszenia w suszarce
 • Przekreślony kwadrat z okręgiem w środku – nie można korzystać z suszarki bębnowej
 • Okrąg w kwadracie i kropka – ubranie możliwe do suszenia w suszarce przy niskiej temperaturze
 • Kwadrat z kreską w środku – ubranie przeznaczone do suszenia na płasko
 • Kwadrat z półkolem u góry – należy powiesić ubranie w celu wysuszenia (np. na sznurku).

To tylko kilka informacji, które warto zapamiętać, aby uniknąć zniszczenia ubrań. Dzięki temu suszenie stanie się proste i efektywne. Chociaż wiele ubrań bez problemu wysuszysz w suszarce bębnowej, zdarza się, że będzie to niemożliwe i przyczyni się do uszkodzeń. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na każdy detal.

Symbole na ubraniach – wybielanie

Kolejne ważne oznaczenia dotyczą wybielania. Na metkach możesz czasem dostrzec symbol trójkąta, który nie każdy na pierwszy rzut oka zinterpretuje. Tymczasem to bardzo ważny symbol, który sugeruje, czy ubranie można wybielać. Chociaż wybielacze sprawdzają się bardzo dobrze, na niektórych ubraniach mogą pozostawiać wyraźne ślady. W tym przypadku musisz zapamiętać jedynie trzy podstawowe symbole, dzięki którym dowiesz się, jak należy postępować z ubraniami.

 • Trójkąt – możliwość korzystania z wybielaczy oraz innych środków czyszczących
 • Przekreślony trójkąt – brak możliwości stosowania wybielaczy i innych środków czyszczących.
 • Trójkąt z kreskami w środku – możliwość stosowania tylko bardzo delikatnych wybielaczy.

Jeżeli widzisz ten ostatni symbol, najlepiej stawiaj na sprawdzone produkty renomowanych marek i upewnij się, czy nie zniszczysz ubrania. Czasem dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z innych metod niż wybielanie.

Piktogramy na ubraniach – prasowanie

Skoro wiesz już, co symbolizują oznaczenia do prania, suszenia czy wybielania, nadszedł czas na równie ważną czynność – prasowanie. Otóż piktogram żelazka jest jednym z tych najbardziej rozpoznawalnych i nie budzi wątpliwości. Jednak bardzo ważną kwestię stanowi liczba kropek zamieszczonych na grafice. Wbrew pozorom bardzo łatwo skojarzyć te oznaczenia i dobrać odpowiednią temperaturę prasowania.

 • Symbol żelazka z jedną kropką – ubranie należy prasować przy temperaturze 110°C
 • Symbol żelazka z dwoma kropkami – ubranie należy prasować przy temperaturze 150°C
 • Symbol żelazka z trzema kropkami – ubranie należy prasować przy temperaturze 200°C
 • Przekreślone żelazko – ubranie nie nadaje się do prasowania

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej temperatury sprawi, że prasowanie będzie nie tylko bezpieczne dla tkaniny, ale również efektywne. Natomiast niewłaściwe ustawienia mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia ulubionych ubrań.

Oznakowania na metkach – czyszczenie chemiczne

Pamiętaj, że niektóre ubrania należy oddać do pralni, gdyż stosowanie tradycyjnych rozwiązań mogłoby spowodować uszkodzenia. Na szczęście na oznaczeniach znajdziesz kilka wskazówek, do których należy się stosować. W tym przypadku piktogramy przyjęły formę okręgu oraz wpisanych w niego liter. Poznaj najważniejsze informacje.

 • Okrąg – ubrania można prać chemicznie
 • Okrąg z literą w środku – ubrania można czyścić na sucho przy zastosowaniu odpowiedniego programu.
 • Przekreślony okrąg – ubrania nie powinno się czyścić chemicznie.

W drugim przypadku litera P oznacza, że ubranie można czyścić chemicznie w roztworze węglanu fluoru lub benzenie. Litera F to wskazówka, aby stosować pranie chemiczne w normalnych warunkach. Natomiast litera W określa, że ubrania można czyścić na mokro.

Oznaczenia prania na metce – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim zwróć uwagę, aby spojrzeć na piktogramy przed każdym praniem, suszeniem, prasowaniem czy wybielaniem. Dzięki temu dokładne sprawdzanie symboli stanie się pozytywnym nawykiem. Szczegółowe oznaczenia pozwolą Ci ochronić ubrania przed skutkami koszmarnej pomyłki i ułatwią Ci ich efektywną pielęgnację.

Ponadto na oznaczenia do prania warto zwracać uwagę podczas zakupów ubrań. Być może stylowa i wygodna bluzka jest bardzo trudna w pielęgnacji i nie masz ochoty za każdym razem powtarzać wymagających czynności. Wtedy najlepiej zastanowić się nad zakupem innego modelu.

Przeczytaj pozostałe Wpisy