Jak skutecznie wyczyścić srebro domowymi sposobami?

Jak skutecznie wyczyścić srebro domowymi sposobami?

Chcesz, aby Twoje cenne przedmioty znowu zachwycały estetyką? Skorzystaj z kilku praktycznych wskazówek i poznaj domowe sposoby na czyszczenie srebra. To naprawdę proste!

Proces ciemnienia srebra

Powstawanie ciemnego nalotu na srebrnych przedmiotach to nieunikniony proces, gdyż wiąże się z obecnością siarki w powietrzu. Ta wchodzi w reakcję z atomami srebra i tworzy warstwę siarczku srebra, co nadaje sztućcom czy biżuterii ciemny kolor. W tym miejscu warto zaznaczyć, że na domowe czyszczenie srebra częściej decydują się mieszkańcy miast niż wsi. Dlaczego? Otóż jest to związane z czystością powietrza, a poziom zanieczyszczeń w atmosferze istotnie wpływa na wygląd srebrnych przedmiotów.

Domowe sposoby czyszczenia srebra

Proces ten wcale nie musi być trudny. Ponadto istnieje bardzo wiele sposobów na pozbycie się ciemnego nalotu. Przede wszystkim pamiętaj, że srebro najlepiej czyścić w plastikowych czy szklanych pojemnikach bądź miskach. Natomiast unikać należy metalowych naczyń, ponieważ na skutek reakcji chemicznych skuteczne eliminowanie zanieczyszczeń nie będzie możliwe.

Jeżeli decydujesz się na czyszczenie srebra w domu, zwróć uwagę, aby kamieni czy innych dodatków nie umieszczać bezpośrednio w roztworze, a tylko delikatnie go nanieść. Dzięki temu proces będzie bezpieczny i efektywny. Bardzo ważnym krokiem jest również polerowanie srebra.

Czas na kilka skutecznych porad, które doskonale sprawdzają się przy usuwaniu zanieczyszczeń. W wielu przypadkach możesz skorzystać z przedmiotów, które masz w domu, więc z czyszczeniem poradzisz sobie błyskawicznie. Sprawdź, jakie to łatwe!

Czyszczenie srebra octem

To bardzo prosta metoda. Najpierw sięgnij po szklany pojemnik i wlej do niego 250 ml białego octu. Następnie zanurz w nim srebrne przedmioty. Teraz wystarczy trochę cierpliwości, gdyż taka kąpiel powinna potrwać około 2 godzin. Później należy przetrzeć srebrne elementy ścierką. Czyszczenie srebra octem to efektywne rozwiązanie, jednak zwróć uwagę, aby nie umieszczać w naczyniu zbyt wielu przedmiotów.

Czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów

To kolejny prosty sposób na naszej liście, a zarazem jeden z najpopularniejszych. Wystarczy sięgnąć po szczoteczkę do zębów i nanieść pastę, a następnie dokładnie wyszorować przedmiot. Pamiętaj jednak, że nie każdy środek dobrze się sprawdzi. Najlepiej stawiać na te delikatne, aby uniknąć zarysowań. Podczas czyszczenia srebra nigdy nie wybieraj wybielających past z uwagi na znajdujące się w nich drobinki.

Po wypolerowaniu należy pozostawić przedmiot na kilkanaście minut, a po upływie tego czasu przepłukać go wodą, osuszyć i dokładnie przetrzeć ściereczką.

Jak czyścić srebro sodą?

Skutecznym sposobem na czyszczenie srebra w domu może być wybór sody oczyszczonej, która doskonale sprawdza się przy eliminowaniu osadów. Przede wszystkim zmieszaj sodę z niewielką ilością wody, aby powstała gęsta pasta. Później możesz ją nałożyć na zastawę i przecierać miękką ścierką.

Pamiętaj, że za pomocą tak przygotowanej mieszaniny wyczyścisz również elementy ozdobne. Chociaż ta metoda zajmuje trochę czasu, jest bardzo efektywna i zdecydowanie warto z niej skorzystać.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć roztwór octu i sody oczyszczonej. Po jednej łyżeczce tychże substancji zmieszaj z 1 litrem wody. Następnie zanurz srebrne przedmioty i poczekaj kwadrans. Później przepłucz je wodą, wysusz i wypoleruj.

Srebro – czyszczenie folią aluminiową

To kolejna znana i efektywna metoda, która pozwoli Ci pozbyć się zanieczyszczeń ze srebrnych przedmiotów. Przygotuj spory arkusz folii aluminiowej, który pokryje dno plastikowego bądź szklanego pojemnika. Później umieść tam sztućce czy biżuterię. W osobnym naczyniu przygotuj roztwór z 2 szklanek gorącej wody, półowy szklanki octu, 2 łyżeczek sody oczyszczonej i 2 łyżek soli kuchennej.

Roztworem zalej przedmioty i pozostaw je do momentu, aż woda stanie się chłodniejsza. Nalot będzie osadzał się na folii, a cienkie warstwy zabrudzeń powinny zniknąć po kilku minutach. Ta metoda pokazuje, że domowe sposoby na czyszczenie srebra wcale nie są trudne. Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Czyszczenie srebra cola

Ten popularny napój znakomicie sprawdza się przy czyszczeniu przeróżnych powierzchni, w tym także srebrnych. Jak to zrobić? Nalej go do miseczki i zanurz w nim przedmioty na około 10 minut. Cola w tym czasie wniknie w drobne zakamarki, które nie sposób wyczyścić ręcznie. Alternatywnym rozwiązaniem może być kąpiel w spirytusie, jednak w tym przypadku czas oczekiwania na efekty sięga nawet 12 godzin.

Wykorzystaj proszek do prania i płyn do mycia szyb

Bardzo skuteczny, domowy sposób na czyszczenie srebra to również wybór detergentów, które na co dzień służą do prania i mycia naczyń. Odmierz filiżankę proszku i zawartość dodaj do pojemnika z gorącą wodą. W środku wystarczy umieścić srebrną biżuterię i wyjąć ją już po 5 minutach. Natomiast delikatny płyn do mycia szyb pozwoli Ci nadać przedmiotom blask. To doskonały sposób, jeżeli tuż przed wyjściem chcesz szybko pozbyć się zanieczyszczeń z biżuterii.

Czyszczenie srebra domowe sposoby dla każdego

Wiele osób zastanawia się, czym czyścić srebro domowe sposoby jednak nigdy nie zawodzą i doskonale sprawdzą się przy usuwaniu zanieczyszczeń. Zamiast coli czy spirytusu możesz również wykorzystać piwo, wlewając je do szklanego naczynia i pozostawiając w nim przedmioty na kilka godzin.

Kolejny praktyczny sposób to czyszczenie przy pomocy mieszanki popiołu papierosowego i soku z cytryny. Tak przygotowaną pastę wystarczy położyć na przedmiot i wyczyścić go przy pomocy ściereczki bawełnianej. W podobny sposób możesz wykorzystać ubite białka jajek. Na tym jednak domowe sposoby na czyszczenie srebra się nie kończą. Spróbuj zanurzyć przedmioty w kwaśnym mleku i pozostawić je na 30 minut, a po tym czasie wypłukać, osuszyć i wypolerować. Przy lekkich nalotach doskonale sprawdzi się woda z dodatkiem mydła oraz soku z cytryny.

Każdy z tych sposobów sprawdzi się bardzo dobrze, jeżeli tylko wykonasz zabieg czyszczenia srebra zgodnie z naszymi wskazówkami. Dzięki temu będziesz ponownie cieszyć się piękną biżuterią  czy eleganckimi sztućcami. W wielu przypadkach proces usuwania zanieczyszczeń trwa bardzo krótko.

Jak dbać o srebro?

Skoro znasz już domowe sposoby czyszczenia srebra, pora zastanowić się nad zapobieganiem procesowi ciemnienia przedmiotów. Przede wszystkim pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym skutki osadów nie będą tak uciążliwe.

Zwróć uwagę, aby wydzielić przestrzeń na srebrną biżuterię i nie mieszać jej z innymi elementami. W tym celu możesz wykorzystać osobne pojemniki lub bawełniane torebki. Ponadto ze srebrnych przedmiotów warto korzystać raz na jakiś czas, gdyż naloty będą bardziej widoczne na tych nieużywanych. Warto pamiętać, że przechowywanie srebra nie jest wskazane w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Stosowanie tych zasad w połączeniu z regularnym czyszczeniem przedmiotów sprawi, że przez lata będą wyróżniać się miłą dla oka estetyką. Nasz poradnik zawsze warto mieć pod ręką!

Przeczytaj pozostałe Wpisy