Jak posprzątać mieszkanie i dom krok po kroku?

Jak posprzątać mieszkanie i dom krok po kroku?

Codzienna praca, nagromadzenie obowiązków innych niż domowe sprawiają, że często nasz dom nie prezentuje się ładnie. A powinien, zważywszy na to, iż jest to nasza przestrzeń do życia. Od czasu do czasu warto zatrzymać się na chwilę, odłożyć wszelkie obowiązki zawodowe na bok i zająć się swoim własnym mieszkaniem. Generalne porządki to bardzo dobra opcja, by w końcu odnaleźć się we własnym domu! Jednak jak posprzątać dom, by przyniosło to naprawdę świetne efekty? Jak posprzątać mieszkanie, aby niczego nie pominąć?

Czym są generalne porządki?

Generalne, gruntowne porządki domowe – czym są? Jest to szereg czynności, które na ogół nazywa się sprzątaniem, które mają doprowadzić do tego, aby uporządkowane zostało nie tylko to, co jest na wierzchu, ale również to, co nie jest widoczne na pierwszy rzut ludzkiego oka. Decydując się na generalne porządki, z pewnością trzeba wziąć pod uwagę wszystkie pomieszczenia, jakie znajdują się w domu czy mieszkaniu. Nie ma tutaj żadnych wyjątków. Podczas takich porządków, na pewno trzeba uwzględnić nie tylko odkurzanie, mycie podłóg czy ścieranie kurzu, ale również mycie okien, odkurzanie rolet bądź czyszczenie fug pomiędzy płytkami.

Czas generalnych porządków powinien wiązać się również z pozbyciem tych rzeczy, których się już nie użytkuje, które są zepsute bądź po prostu niepotrzebne. Mowa tutaj o kubku bez ucha, który stoi w szafce i nikt nie chce z niego pić czy o stosie starych gazet, które nadają się do spalenia. Warto mieć to na uwadze, ponieważ lista rzeczy, które tylko siedzą i przeszkadzają jest naprawdę spora. Dlatego też, zanim zabierzesz się za konkretne mycie, odkurzanie i szorowanie – warto wpierw zrobić bardzo dokładny porządek w rzeczach, które zajmują miejsce.

Od czego warto rozpocząć sprzątanie domu czy mieszkania?

Niezależnie od tego, jak duży masz dom czy mieszkanie, z pewnością nie da rady zrobić wszystkiego w jeden dzień. Od czego więc rozpocząć sprzątanie? Na pewno od dokładnego podzielenie go na etapy.

Nie warto na samym początku rzucać się na głęboką wodę i robić wszystkiego w ciągu jednego dnia. Przede wszystkim – nie wystarczy czasu, a ponadto po kilku godzinach będziesz mieć dość. Doskonałym rozwiązaniem jest podzielenie sobie poszczególnych czynności na etapy. Mycie okien warto wykonać w jeden dzień, segregowanie rzeczy i wyrzucanie ewentualnych śmieci w kolejny, a na trzeci dzień warto zostawić sobie porządki w salonie i pokojach. A co z kuchnią czy łazienką? Te pomieszczenia można zostawić sobie na koniec i wykonać w nich porządki następnego dnia. W taki sposób praca przyjdzie znacznie łatwiej, a ponadto każda czynność zostanie zrobiona uważniej!

Efektywne sprzątanie nie ma nic wspólnego z rzuceniem się na wszystkie czynności jednego dnia. Jeśli chcesz, aby Twoje sprzątanie przyniosło rewelacyjne efekty, zaplanuj je. Może to być w formie harmonogramu na każdy dzień. Plan sprzątania domu to idealna motywacja do sprzątania, która wpłynie pozytywnie na Twoje chęci, a odhaczając każdą czynność zobaczysz, jak dużo zostało zrobione.

Jeśli w domu mieszka więcej osób, śmiało możesz podzielić obowiązki. Sypialnie powinni sprzątać właściciele, zwłaszcza w kwestii wyrzucania rzeczy, które się już nie przydadzą.

Ostatni krok do sprzątania to skompletowanie odpowiedniego zestawu. Mogą to być ściereczki, mopy, wiaderka, płyny, rękawice czy gąbki. Warto mieć te rzeczy pod ręką, jeśli chcemy, by w domu w końcu zalśniło czystością.

Jak zająć się sprzątaniem pokoi i sypialni?

Sprzątanie domu zacznij od pokoju dziennego i sypialni. Warto skupić się na początku na szafkach, szufladach i wszelkich pojemnikach. Umycie ich w środku oraz starcie kurzu to strzał w dziesiątkę. Następnie możesz poukładać w ich ładnie swoje ubrania i inne tekstylia. W sypialniach warto umyć okna i dokładnie przetrzeć parapety. Kolejnym krokiem jest odkurzanie. Zanim odkurzysz podłogę, koniecznie usuń kurz z górnych partii pomieszczeń, np. z szafek, karnisza, kaloryfera. Odkurzając, możesz również nieco odświeżyć materac, dzięki czemu usuniesz kurz oraz roztocza. Koniecznością jest schylenie się do poziomu podłogi i odkurzenie również pod meblami. Na samym końcu trzeba umyć podłogę, najlepiej stosując wodę połączoną ze środkiem do drewna czy paneli.

Kuchnia i łazienka – gruntowne sprzątanie jest bardzo ważne!

Porządki w domu to bardzo ważna rzecz. Zastanawiasz się, jak sprzątać dom po kolei, jeśli za Tobą już sypialnie i salon? Kolejnymi pomieszczeniami, które czekają w kolejce, są kuchnia i łazienka.

Sprzątając kuchnię, koniecznie trzeba zacząć od uporządkowania i umycia szafek, w których trzymamy garnki, jak i suchą żywność. Warto sprawdzić wtedy produkty pod kątem zdatności do spożycia. Następnie pod lupę trzeba wziąć lodówkę. Tam też czekają półki do sprzątnięcia i żywność do poukładania. Ostatnie sprzęty AGD, którymi trzeba się zająć to mikrofalówka, kuchenka oraz piekarnik. Warto je bardzo dokładnie wyszorować, aby później móc z nich bez problemu korzystać.

Łazienka również jest ciężkim pomieszczeniem do sprzątania. Tutaj trzeba skupić się na wszystkich urządzeniach sanitarnych i doskonale je wyszorować, przy użyciu specjalnych środków lub wody z octem i cytryną. Warto sprawdzić kosmetyki, poukładać je od nowa w szafkach, wyczyścić ceramikę łazienkową oraz usunąć kamień zalegający na zlewie, płytkach czy w toalecie.

Jak dbać na co dzień o porządek w domu?

Zastanawiasz się, jak sprzątać mieszkanie na co dzień, by gruntowne sprzątanie szło znacznie szybciej i sprawniej? Na pewno warto zastosować się do kilku zasad, które mogą się do tego przyczynić. Przede wszystkim, warto nauczyć siebie i swoich domowników, by nie znosili do domu rzeczy, które są niepotrzebne. Jeśli coś już znajduje się w domu i okazuje się, że więcej się nie przyda, również należy to wyrzucić. W ten sposób nie rośnie stos rzeczy, które podczas generalnych porządków trzeba przepatrzeć i posegregować. Warto na bieżąco decydować, które rzeczy mają być wyrzucone do śmieci, które są do oddanie, a które już się więcej nie przydadzą.

Przeczytaj pozostałe Wpisy