Ile kalorii możesz spalić podczas sprzątania?

Ile kalorii możesz spalić podczas sprzątania?

  • 1313
  • 0

Sprzątanie jest czynnością, do której większość z nas podchodzi z niechęcią. Mimo tego, że obowiązek ten nie należy do najprzyjemniejszych, to raz na jakiś czas musimy się do niego zmotywować. Efekt w postaci czystej i uporządkowanej przestrzeni wokół nas jest wart wysiłku. Czy wiesz, że sprzątanie ma jeszcze kilka innych zalet? Ta znienawidzona czynność sprawia, że spalamy kalorie. Kiedy będziemy ją wykonywać z zaangażowaniem, to może nawet zastąpić trening, jaki mieliśmy odbyć danego dnia.

  • Ile kalorii możesz spalić podczas sprzątania?
  • Które prace porządkowe pozwalają spalić najwięcej kalorii?
  • Czy sprzątanie wpływa korzystnie na figurę?

Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Sprzątanie to też trening!

Sprzątanie to czynność wykonywana bardzo często. Generalnie wiesz, że po tych wszystkich uciążliwych czynnościach przestrzeń dookoła będzie lśniła, ale jednak masz świadomość tego, z jakim wysiłkiem się to wiąże. Jeśli po zakończeniu generalnego sprzątania nie masz już na nic czasu i brakuje Ci siły, to nie musisz mieć wyrzutów sumienia.

Sprzątanie jest również formą treningu i to taką, która pomoże Ci zaoszczędzić czas. W końcu robisz to, co i tak się nie odwlecze i to, co wpływa pozytywnie na Twój organizm. W efekcie wszystko dookoła jest uporządkowane, wysiłek fizyczny odhaczony, a Ty możesz w końcu odpocząć i to bez wyrzutów sumienia.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Ile kalorii spalasz podczas sprzątania?

Zastanawiasz się, ile kalorii spalasz w trakcie sprzątania? Oczywiście jest to uzależnione od tego, jakie konkretnie czynności wykonujesz i ile czasu trwają. Zasada jest prosta – im dłużej sprzątasz, tym więcej kalorii gubisz. Może dzięki tej informacji chętniej będziemy wykonywać generalne porządki?

Co ciekawe – dziennie możesz spalić nawet 400 – 500 kalorii. Oczywiście jest to uzależnione od różnych czynników. Osoby z wyższą wagą spalają większą ilość kalorii. W sieci znajdziesz nawet kalkulatory sprawdzające, ile kalorii spalisz podczas 60 minut sprzątania domu.

Przyjrzyj się, ile kalorii możesz spalić podczas wykonywania przykładowych obowiązków:

  • Zmywanie naczyń – 120 kalorii
  • Ścieranie kurzu – 180 kalorii
  • Odkurzanie – 250 kalorii
  • Sprzątanie łazienki – 300 kalorii
  • Koszenie trawy: 315
  • Mycie podłogi: 196
  • Zamiatanie podłogi: 161
  • Mycie okien: 140

Co ciekawe, z badań przeprowadzonych przez Amerykański Instytut Good Housekeeping dotyczących tego, ile kalorii można spalić, sprzątając, wynika, że obowiązki domowe działają jak intensywny trening.

Przykładowo, dwie godziny sprzątania oznacza spalenie nawet 600 kalorii. Średnio 370 kalorii spalimy podczas biegu na 5 kilometrów. Spacerując przez dwie godziny, pozbywamy się 416 kalorii. Godzinna jazda na rowerze to 330 kalorii mniej, a joga sprawia, że ubywa nam 200 kalorii. Wniosek nasuwa się sam: naprawdę warto sprzątać!

Sprzątanie – efektywny trening mięśni

Podczas sprzątania spalasz kalorie, ale to nie wszystkie zalety wykonywania tego uciążliwego obowiązku. W tym czasie pracują również Twoje mięśnie, dzięki czemu następuje ich wzmocnienie. Na które partie ciała sprzątanie działa najintensywniej? Ogarniając domową przestrzeń, pracują mięśnie nóg, pośladków, brzucha oraz rąk.

Przykładowo kucanie, wstawanie, chodzenie, przestawianie sprzętów – wykonując to wszystko, używasz mięśni. Kucając i podnosząc się, robisz przysiad. Podnoszenie przedmiotów z kolei kształtuje partie ramion. Na mięśnie brzucha dobrze działa odkurzanie i mycie podłogi. Wówczas intensywnie pracują partie brzuszne. Dźwigając do domu ciężkie zakupy, pracujesz nad wytrzymałością, siłą i wzmocnieniem mięśni rąk. Nawet wyjmując naczynia ze zmywarki lub rzeczy z pralki, wzmacniają się mięśnie pośladkowe i mięśnie ud. Jak wiesz, właśnie przysiady są bardzo skutecznym ćwiczeniem, pozwalającym wzmacniać dolne partie ciała.

Ćwicz swoje mięśnie, wzmacniaj je i pomyśl o tym wszystkim, kiedy następny raz będziesz się zabierać za sprzątanie.

Wpływ sprzątania na organizm

Oprócz tego, że sprzątanie jest wysiłkiem fizycznym, który się opłaca, warto wspomnieć również o tym, że pozytywnie wpływa ono na psychikę i mózg. Wykonując taką czynność, poprawia się nastrój, schodzi z nas stres. Jeśli do tego włączysz ulubioną muzykę i podczas pracy będziesz również śpiewać i tańczyć, to zaangażujesz ręce i struny głosowe. Pomyśl o tym, jak spada Ci poziom stresu i jak korzystnie działa sprzątanie również na zdrowie psychiczne. A samo sprzątanie od razu staje się przyjemniejsze!

Myśl o tym, że każda minuta sprzątania to automatycznie minuta ruchu, działa motywująco na każdego! Może czas przeznaczony na ogarnianie przestrzeni w domu nie daje takiego wycisku jak trening typu jak bieganie, jazda na rowerze, czy cardio, ale również działa efektywnie i niesie za sobą korzyści. W dodatku korzyść jest podwójna – wysprzątany dom i w zaliczony wysiłek fizyczny. Każdy trening, nawet ten spędzony na sprzątaniu, niesie za sobą pozytywne skutki dla układu krążenia, ale również przyczynia się do poprawy samopoczucia. Ta aktywność fizyczna sprzyja poprawie wydolności oddechowo-krążeniowej. Co najważniejsze: ćwiczenia typu sprzątanie może wykonywać każdy z nas!

Przeczytaj pozostałe Wpisy